Солодкий мигдаль має тонкий аромат, який чудово підходить для випічки, а також добре поєднується з рибою та куркою. Класичні страви з мигдалем включають форель з мигдалем, а також різноманітні пироги, торти, супи і рагу.
З гіркого мигдалю виготовляють олію, екстракт і лікери, такі як Амаретто.
Мигдаль вирощують по всій Європі. Ви можете купити мигдаль очищений або неочищений, мелений, подрібнений, пластівці та готовий до підсмажування.
Мелений мигдаль іноді використовують у випічці замість борошна або нарівні з ним. Якщо ви шукаєте безглютеновий варіант, то пиріг, приготований у такий спосіб, є гарною альтернативою. Торти з мигдалем мають виразний горіховий смак і вологу текстуру. Популярна глазур для тортів, Марципан, виготовляється з меленого мигдалю та цукрового сиропу.
Обирайте найкраще
Якісний мигдаль має бути світло-коричневого кольору з гладкою поверхнею, без ознак плісняви чи вологості. Він повинен мати приємний аромат і не повинен мати гіркого смаку. Якщо він хрусткий та свіжий, це також вказує на його якість.
Як зберігати
Для зберігання мигдалю рекомендовано помістити його в герметичний контейнер, скляну банку з кришкою або пакет з замком, який запобігає проникненню повітря та вологи. Краще оберіть прохолодне та сухе місце для зберігання, таке як холодильник або морозильник, щоб зберегти свіжість та запобігти псуванню. Чим нижча температура, тим довше зберігатиметься мигдаль.