Наука

Чи справді холодна їжа шкодить здоров’ю: міфи й наукові факти

Чи тра­пля­ло­ся вам чути, що їсти холо­дну їжу небез­пе­чно? Начебто вона пога­но пере­трав­лю­є­ться, викли­кає спа­зми, зду­т­тя та навіть набря­ки. Але чим саме небез­пе­чна стра­ва, яка про­сто не була розі­грі­та? Чи є під­ста­ви у цих тверджень?

На щастя, суча­сна меди­ци­на давно вивчає, як саме тем­пе­ра­ту­ра їжі впли­ває на про­цес трав­ле­н­ня. І бага­то з того, у що ми віри­мо, вияв­ля­є­ться не біль­ше, ніж заста­рі­ли­ми уяв­ле­н­ня­ми або міфами.

Що кажуть традиційні медичні системи

Погляд аюрведи

Аюрведа поді­ляє їжу на «гаря­чу» і «холо­дну» за енер­ге­ти­чни­ми яко­стя­ми (вир’я), а не за тем­пе­ра­ту­рою пода­чі. Холодна вир’я ніби­то посла­блює трав­ле­н­ня, тоді як гаря­ча його сти­му­лює. Але це не про тем­пе­ра­ту­ру самої стра­ви — майже вся аюр­ве­ди­чна їжа пода­є­ться теплою або кім­на­тної температури.

Китайська медицина

У тра­ди­цій­ній китай­ській меди­ци­ні вва­жа­є­ться, що кише­чник чутли­вий до холо­ду. Тому при­йом холо­дної їжі може викли­ка­ти спа­зми та зду­т­тя. Але ці виснов­ки не базу­ю­ться на екс­пе­ри­мен­тах чи лабо­ра­тор­них дослі­дже­н­нях, а є части­ною філо­соф­ської кар­ти­ни світу.

Що показує наука

Вплив температури на шлунок

У нормі їжа пере­бу­ває у шлун­ку 40 – 200 хви­лин. Дослідження пока­за­ли, що гаря­чі стра­ви (55 – 60 °C) справ­ді виво­дя­ться зі шлун­ку трохи швид­ше, ніж холо­дні. Але ця різни­ця скла­дає лише 8 – 10 хви­лин і жодним чином не шко­дить травленню.

Перетравлення білків

Переварювання біл­ків почи­на­є­ться у шлун­ку, де пра­цює фер­мент пепсин. Але роз­ще­пле­н­ня до амі­но­ки­слот від­бу­ва­є­ться вже у тон­ко­му кишків­ни­ку. Тому, навіть якщо холо­дна їжа трохи довше затри­ма­є­ться в шлун­ку або вийде з нього швид­ше, це не впли­не на засво­є­н­ня пожив­них речовин.

Температура в організмі

Температура шлун­ко­во-кишко­во­го тра­кту у спо­кої скла­дає при­бли­зно 37 °C. Навіть якщо випи­ти дуже холо­дну воду, тем­пе­ра­ту­ра орга­ну зни­жу­є­ться не біль­ше ніж на 0,9 °C, і цей ефект три­ває всьо­го кіль­ка годин. Для фер­мен­тів така зміна майже непомітна.

Кому дійсно варто остерігатися

  1. Людям з гастро­е­зо­фа­ге­аль­ною рефлю­ксною хво­ро­бою (ГЕРХ)
    • Холодна і дуже гаря­ча їжа може викли­ка­ти печію та подра­зне­н­ня слизової.
  2. Похилий вік
    • У літніх людей часто спо­віль­ню­є­ться мото­ри­ка шлун­ка. Гаряча їжа сти­му­лює його ско­ро­че­н­ня і полег­шує травлення.
  3. Люди з під­ви­ще­ною чутливістю 
    • Якщо у вас після моро­зи­ва з’являються спа­зми або зду­т­тя — краще обме­жи­ти холо­дну їжу. Але це індивідуально.

Переваги теплої їжі

  • Покращення апе­ти­ту
  • Психологічний ком­форт, осо­бли­во в холо­дну пору року
  • Прискорення випо­ро­жне­н­ня шлунка

Чи треба гріти все, що їсте?

Ні. Якщо у вас немає спе­ци­фі­чних захво­рю­вань шлун­ко­во-кишко­во­го тра­кту, ви може­те спо­кій­но вжи­ва­ти холо­дні стра­ви, не боя­чись за своє здоров’я. Температура їжі майже не впли­ває на про­цес засво­є­н­ня віта­мі­нів, біл­ків і вугле­во­дів. Тому смі­ли­во їжте сала­ти, холо­дні заку­ски, фру­кти або навіть суп гаспачо.

Температура їжі має міні­маль­ний вплив на здоров’я трав­ної систе­ми у здо­ро­вих людей. Холодна їжа не затри­му­є­ться у шлун­ку надов­го, не пору­шує пере­трав­ле­н­ня і не викли­кає сер­йо­зних ускла­днень. Якщо ж ви не маєте діа­гно­сто­ва­них про­блем зі шлун­ком чи кишків­ни­ком, можна не пере­жи­ва­ти через холо­дну вече­рю з холодильника.

Знайшли помил­ку? Виділіть текст та нати­сніть ком­бі­на­цію Ctrl+Enter або Control+Option+Enter.

Було цікаво?
🥰🤢

Залишити відповідь

Back to top button
Увійти

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: