Наука

Не вечеряй після 21:00 — організм подякує!

Ти весь день біга­єш, пра­цю­єш, вирі­шу­єш міль­йон справ і наре­шті десь о 22:00 доби­ра­є­шся до холо­диль­ни­ка. Там тебе чекає святе — вече­ря. Але є нюанс: твій орга­нізм у цей момент зов­сім не мріє про їжу. Він уже почав під­го­тов­ку до сну, запу­стив виро­бле­н­ня мела­то­ні­ну, а ти йому тут — пасту, котле­ту, а ще й десер­тик. Не дивно, що після цього сон — як у бетон­ну стіну.

Останні дослі­дже­н­ня б’ють на спо­лох: вече­ря­ти надто пізно — не про­сто пога­на ідея, це прямо кви­ток у світ пога­но­го обмі­ну речо­вин, стриб­ків цукру й нако­пи­че­н­ня жирку на животі.

Пізно їв — жирно спав

Одна і та сама їжа може «зайти» тобі зов­сім по-різно­му — вран­ці це енер­гія, а вве­че­рі — про­бле­ма. Вчені з Гарварду та уні­вер­си­те­ту Джонса Хопкінса дове­ли: вече­ря о 18:00 пере­трав­лю­є­ться іде­аль­но, а та сама стра­ва о 22:00 — це вже виклик організму.

Чому так?

  • По-перше, після 9 вечо­ра тіло готу­є­ться до сну, а не до «свята живота».
  • По-друге, мела­то­нін, який почи­нає виді­ля­ти­ся, бло­кує нор­маль­ну оброб­ку цукру.
  • І по-третє, всі обмін­ні про­це­си спо­віль­ню­ю­ться, а зна­чить — усе з’їдене йде «в накопичення».

У резуль­та­ті:

  • Рівень цукру в крові скаче, як на батуті.
  • Жири не роз­ще­плю­ю­ться, а йдуть прямо у запаси.
  • Кількість спа­ле­них кало­рій падає.
  • Апетит насту­пно­го дня — про­сто звірячий.

З’їж до шостої — спи, як немовля

Хочеш нор­маль­но спати і не мрі­я­ти про холо­диль­ник о тре­тій ночі? Тоді голов­не пра­ви­ло — вече­ряй не пізні­ше, ніж за 2 – 3 годи­ни до сну. Ідеальний варі­ант — між 17:00 і 19:00. Так, це не зав­жди зру­чно, але гра варта свічок.

Ось що дає рання вечеря:

  • Краще трав­ле­н­ня.
  • Менше стре­су для організму.
  • Якісний гли­бо­кий сон.
  • Менший ризик ожи­рі­н­ня й діабету.

А ще дослі­дже­н­ня пока­за­ли, що ті, хто їсть основ­ну части­ну кало­рій у пер­шій поло­ви­ні дня, легше худнуть і почу­ва­ю­ться краще.

Як навчитися вечеряти раніше (і не страждати)

Окей, не всі можуть рапто­во пере­тво­ри­ти­ся на люди­ну, яка о 18:00 вже з сала­ти­ком і паро­вою риб­кою. Але можна трохи «хакну­ти» свою систему:

  1. Не про­пу­скай сні­да­нок. Нормальна ран­ко­ва їжа зни­жує тягу до нічних наїдків.
  2. Повноцінно обі­дай. Обід — не кава з круасаном.
  3. Їж біль­ше білка, клі­тко­ви­ни та жирів. Вони три­ма­ють ситість довше.
  4. Скороти цукор у дру­гій поло­ви­ні дня. Він про­во­кує «вечір­ній жор».
  5. Зроби «кухня закри­та після 20:00» своєю ман­трою. Ідеально — про­сто фізи­чно при­бра­тись від холодильника.

Вечеря — це не нічний батл з метаболізмом

Твій орга­нізм пра­цює за чітким гра­фі­ком, і, якщо ти году­єш його тоді, коли він уже хоче від­по­чи­ва­ти — він м’яко натя­кає тобі зай­вим жиром, пога­ним сном і «при­ві­том» від цукру в крові. Так що вечір­ні наїд­ки краще пере­не­сти хоча б на пару годин рані­ше. І не забу­вай: пооди­но­кі збої — не кри­ти­чно. Але, якщо пізній пере­кус став зви­чкою — час щось міня­ти. Почни з мало­го, і орга­нізм сам скаже «дякую».

Знайшли помил­ку? Виділіть текст та нати­сніть ком­бі­на­цію Ctrl+Enter або Control+Option+Enter.

Було цікаво?
🥰🤢

Залишити відповідь

Back to top button
Увійти

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: