Атле

image

Атле́ – це шпажка, яка використовується для закріплення прикрас на гарячих і холодних закусках, спочатку називалася вертелі. Нерідко цим терміном позначають і саму страву. Шпажки можуть бути виготовлені з різних матеріалів, таких як скло, дерево, бамбук і метал.

Як використовувати

Атле використовують для закріплення продуктів і прикрашання кондитерських виробів. Металеві та дерев’яні атле застосовують для приготування страв на вогні та в духовці.

Шпажки-атле популярні в азійському фаст-фуді, наприклад, для насаджування льодяників, карамельних яблук, гінанганга (смажених бананів), вареної кукурудзи і відомого на півночі тангулу – зацукрованих плодів глоду.

В Іспанії популярні закуски пінчос – невеликі скибочки хліба з різними інгредієнтами, нанизаними на шпажку. Це може бути риба, м’ясо, фарширований перець або крокети.

В Україні атле застосовуються на фуршетних столах на весіллях, днях народження і корпоративах. Ними закріплюють рулетики з огірка або баклажанів, рибні та м’ясні кульки, а також міні-бутерброди.

Для поліпшення стійкості конструкції на атлі використовуйте трохи підсушені грінки та хліб.

Історія появи

З моменту, коли люди навчилися готувати їжу на багатті, вони виявили, що найзручніше нанизувати шматки м’яса на довгі дерев’яні гілки. У XVIII столітті при французьких королівських дворах подавали невеликі закуски, щоб збудити апетит. Для зручності маленькі бутерброди і фігурні фрукти насаджували на піки, що давало змогу з’їсти їх, не забруднивши рук і одягу.

Як вибрати атле

При виборі паличок для закусок слід враховувати їхню довжину, розмір і матеріал виготовлення. Для гарячих закусок краще вибирати дерев’яні або металеві палички. Дерев’яні та бамбукові палички зручні у використанні: вони гладенькі, безпечні, гігієнічні, не нагріваються, а отже, не обпалять руки, що робить їх ідеальними для маленьких дітей. Металеві палички важчі за дерев’яні, з ними можна обпектися чи порізатися, але вони довговічніші та екологічніші завдяки можливості багаторазового використання. Деякі палички покриті полімерним покриттям.

Для холодних закусок підходять пластикові та скляні палички. За формою палички бувають круглими, плоскими та кутовими. На круглих паличках продукти можуть прокручуватися і зісковзувати, тоді як на кутових і плоских цього не відбувається.

Перед приготуванням м’яса на дерев’яних шпажках рекомендується замочувати їх у воді на 30 хвилин, щоб запобігти загорянню шпажок і зберегти соковитість страви.

Чим можна замінити

Для заміни атле можна використовувати гілочки дерев або розмарину, трубочки для напоїв, дріт, зубочистки, міні-шампури або палички для суші. Якщо ви вибираєте зубочистки, обріжте один гострий кінець, щоб зробити їх безпечнішими. Гілочки розмарину та дерев додадуть стравам приємного аромату та унікального смаку.