Хау ту

Як і чим пофарбувати яйця на Великдень?

Традиція дарувати на Великдень фарбовані яйця – дуже давня, перші згадки про неї відносяться ще до X століття. За багато сотень років сам звичай залишився тим самим, а ось методи фарбування змінювалися не раз. У різні часи фарбували як натуральними, так і хімічними речовинами. Як красиво пофарбувати шкаралупу без шкоди для здоров’я? Ми знайшли кілька найбезпечніших варіантів.

Буряк для ніжного рожевого

Буряк – чудовий варіант, для того щоб просто і бюджетно пофарбувати яйця на Великдень. Просто відваріть яйця разом із буряком.
Для цього потрібно помістити в каструлю сирі яйця і нарізаний кубиками буряк, проварити близько 15 хвилин і залишити охолоджуватися їх разом у каструлі.
За допомогою цього способу у вас вийде шкаралупа легкого, ніжно-рожевого відтінку. Для більш насиченого – додайте у воду оцет, попередньо потримайте в буряковому настої яйця, а потім уже відваріть.

Каркаде для космічного ефекту

Каркаде – це популярний на Сході та в північній Африці чайний напій яскравого червоного кольору. До класичного чаю він не має відношення. По суті каркаде – це заварені в окропі пелюстки суданської троянди – гібіскуса. Цей напій корисний, містить антиоксиданти, вітаміни С і K, кальцій, магній та інші мікроелементи. Однак зараз нас особливо цікавлять його фарбувальні властивості.
Шкаралупа, зварена в каркаде, набуває таємничого і красивого фіолетового відтінку – настільки незвичайного, що яйця, пофарбовані в такій рідині, називають «космічними». Щоб досягти потрібного ефекту, потрібно міцно заварити каркаде, додати оцет і тримати в суміші варені яйця близько 3-4 годин.

Барвник із магазину

У гонитві за безпекою не поспішайте відмовитися від фабричних барвників. Не всі вони однаково шкідливі: асортимент сучасних магазинів дає змогу вибрати штучний продукт хорошої якості. Під час вибору вивчіть склад. Вважається, що шкоду здоров’ю можуть завдати абсолютно всі компоненти, що починаються на букву E. Однак це не так. Часто за таким маркуванням ховаються безпечні барвники натурального походження. Наприклад, E100 – яскраво-жовта фарба з куркуми, а Е140 – смарагдовий хлорофіл. Цей барвник, приміром, буде набагато безпечнішим за зеленку – в якій теж нерідко роблять прикраси на Великдень. На відміну від зеленки (або «діамантового зеленого»), Е140 – натуральний природний компонент.
Дізнайтеся докладніше особливості маркування харчових добавок і не бійтеся кожного компонента з буквою Е.

Куркума для сонячного жовтого

Зробити шкаралупу яскраво-жовтою можна за допомогою розчину куркуми. Ця ароматна спеція має прекрасні фарбувальні властивості.
Для початку приготуйте розчин:

  • 3 столові ложки куркуми розчиніть у літрі води і доведіть до кипіння.
  • Дайте рідині настоятися й охолонути, а потім покладіть у суміш сирі яйця і зваріть їх у куркумі до готовності.

Щоб шкаралупа вийшла особливо красивою і сонячною, беріть білі яйця: на них колір ляже найкраще.
І ще одна порада: фарбуйте яйця в рукавичках – куркумою дуже легко забруднити руки.

Рис для мармурового ефекту

Не найочевидніший варіант для фарбування – рис. Його рідко використовують як барвник, проте цей інгредієнт дасть змогу зробити оздоблення великодніх яєць витонченим і незвичайним.
Процес нескладний: потрібно взяти сухий рис, покласти його в прозорий пакет, додати трохи рідкого або розведеного сухого барвника, ретельно перемішати, покласти в пакет варене яйце і залишити приблизно на півгодини. Після чого яйця потрібно витягнути і висушити – у вас вийде яскрава текстура, що нагадує мармур.
Пам’ятайте, що спосіб – не найекономніший. На фарбування одного яйця піде приблизно 1 склянка рису, який після процедури не можна буде їсти.

Цибуля для благородного коричневого

Один із класичних народних рецептів для красивого фарбування яєць – варіння в цибулевому лушпинні. Зварені таким чином, вони набувають благородного коричневого відтінку із золотим відливом.

Зберіть цибулеве лушпиння приблизно з 12 цибулин. Залийте літром води, дайте трохи настоятися, додайте 2-3 столові ложки оцту. Доведіть до кипіння і дайте охолонути. Далі зваріть в отриманій суміші яйця – для більш насиченого відтінку можна дати їм настоятися в розчині близько години.
Для фарбування підходить не тільки лушпиння від класичної жовтої цибулі, а й від червоної.
Зваріть яйця в червоній цибулі – і ви отримаєте витончений ніжно-ліловий відтінок.

Це цікаво

Back to top button