Історія молока: коли його почали пити і як перевели в ранг шкідливих продуктів

image

1 червня – всесвітній день молока. Суперечки про його користь розділили сучасне суспільство. Одні стверджують, що це цінний продукт, який містить необхідні білки, жири, вуглеводи, а також вітаміни та мінерали. Інші вважають його потенційно небезпечним через вміст лактози та казеїну. Однак людство вживає молоко вже сотні років. Розповімо про те, коли все почалося, і як змінювалося ставлення до цього напою.

Перші факти вживання молока

Історія молока і ссавців бере свій початок 220-210 мільйонів років тому. Перші представники роду Homo з’явилися в Африці близько 2,5 мільйона років тому. Однак людина почала доїти тварин і вживати їхнє молоко набагато пізніше – приблизно у восьмому тисячолітті до нашої ери. Про це свідчать залишки жиру на керамічному посуді, знайденому археологами. Примітно, що це сталося за 5000 років до того, як у людей відбулася генетична перебудова, завдяки якій з’явилася здатність переносити лактозу.

Лактоза – це молочний цукор, для перетравлення якого необхідний фермент лактаза. Цей фермент активно виробляється в період грудного вигодовування, але після відлучення дитини від грудей його кількість зменшується. У давнину дорослим людям не потрібна була здатність засвоювати лактозу, оскільки молочні продукти не входили в їхній раціон. Поява гена, що забезпечує переносимість лактози впродовж життя, стала еволюційною перевагою, якою сьогодні володіє лише 32% світового населення.

Цікавий факт: найбільш ранні свідчення вживання молока було знайдено на території сучасної Туреччини. Можливо, саме тому, що предки сучасних європейців першими почали пити молоко, більшість їхніх нащадків сьогодні не відчувають проблем із засвоєнням молочних продуктів.

Види молока

До появи молочних заводів у продажу в основному було сире парне молоко, яке зберігалося дуже недовго. Навіть при охолодженні термін його зберігання був коротким, а без холодильного обладнання воно псувалося менш ніж за добу.

Пастеризоване

Історичний внесок Луї Пастера 1866 року змінив світ, коли він запропонував технологію пастеризації. Цей метод м’якої стерилізації включає нагрівання продуктів до 63-98 °C з подальшим швидким охолодженням. У результаті таких температурних коливань знищуються шкідливі бактерії, але зберігаються корисні речовини. Сьогодні пастеризована молочна продукція є найпоширенішою. Існує також метод ультрапастеризації, за якого сировина нагрівається понад 100 °C. Ультрапастеризовані продукти містять менше корисних речовин, але мають набагато триваліший термін зберігання.

Пряжене

Пряжене молоко виходить при тривалому рівномірному нагріванні. Воно набуває характерного карамельного кольору і смаку, але при цьому втрачає частину вітамінів, таких як C і B1. Зате в ньому підвищується вміст кальцію, заліза та вітаміну A.

Сухе

Сухе молоко вперше було отримано в Україні на початку XIX століття. Сьогодні його виробляють шляхом випарювання і сушіння пастеризованого молока. У підсумку виходить розчинний порошок, який зручно транспортувати і зберігати.

image

Історія молочних продуктів

Кефір

В історії цього напою ключову роль зіграли балкарці та карачаївці, яким приписують винахід кефірної закваски. Кефір поширився всією Україною і досяг Європи, розпочавши свою подорож з Кавказьких гір. Особливу роль у популяризації напою зіграли лікарі, які активно пропагували його цілющі властивості.

Ряжанка

Ряжанка виникла ще в стародавній Русі й готувалася шляхом тривалого томління в глиняних горщиках. Цей напій близький до менш кислого варенця та більш жирного катика. Для приготування катика використовують болгарську паличку, а в ряжанку та варенець частіше додають сметану.

Йогурт

Йогурт вважається родом з Балканського півострова і почав поширюватися Європою приблизно в XV столітті. У СРСР його почали виробляти з 1920 року під назвою «ягурт».

Цікавий факт: раніше йогурт вважався лікарським засобом і продавався в аптеках.

Сир

Сир, імовірно, готували та їли ще в Стародавньому Римі. На Русі його називали кислим сиром, що пояснює, чому сырні оладки називають сирниками.

Чи корисно пити молоко дорослим

Останніми роками багато хто говорить про потенційну шкоду вживання молока дорослими. Спочатку увагу привернув вміст холестерину в молочних продуктах, а потім обговорювали непереносимість лактози, її основного цукру. Наш організм перестає виробляти фермент лактазу з віком, що може призводити до дискомфорту під час вживання молочних продуктів через нестачу цього ферменту. Хоча статистика показує, що проблема непереносимості лактози поширена головним чином серед населення Азії та Африки, в Україні більшість людей зберігають здатність перетравлювати лактозу і в дорослому віці завдяки еволюційним змінам у геномі. Тому, якщо молоко не викликає у вас дискомфорту, можете пити його без побоювань. Молоко є хорошим джерелом білка, кальцію та вітаміну D. Однак кисломолочні продукти можуть бути ще більш корисними для організму, оскільки вони містять бактерії, які частково переробляють лактозу, полегшуючи її засвоєння, і позитивно впливають на здоров’я кишечника. Крім того, вживання молока може бути небажаним для людей з деякими захворюваннями, такими як акне, екзема, розацеа, остеопороз та алергія на білок казеїн.

Що можна зробити?

Ви можете пройти медичне обстеження для виявлення наявності лактазної недостатності, якщо у вас виникає дискомфорт у животі після вживання молочних продуктів.