Зміст
Авокадо, які дозріли, соковиті помідори для овочевих салатів і банани, які не чорніють – хочеться мати ці продукти свіжими протягом усього року. Це можливо, якщо зберігати їх правильно. Розповімо, як зберегти свіжими усю зиму ваші улюблені овочі та фрукти.
Способи зберігання
Є декілька способів збільшення терміну зберігання свіжих продуктів у домашніх умовах.
За кімнатної температури
Для збереження свіжості великої кількості овочів можна розмістити їх у контейнерах або коробках в прохолодному місці. Цей метод ефективний не лише для картоплі та ріпчастої цибулі, а й для огірків, які ви маєте намір засолити.
Максимальна допустима температура повітря для зберігання свіжих овочів – +15 ℃. У приміщенні з температурою від двох до чотирьох градусів можна зберігати свіжі овочі протягом кількох тижнів.
У холодильнику
Більшість овочів і фруктів зберігають свіжість довше, якщо тримати їх у помірно прохолодному місці. Оптимальна температура для цього – 8-10 ℃. У холодильнику зазвичай є два ящики-піддони для зберігання цих продуктів.
Перед зберіганням фруктів та овочів у холодильнику, їх краще залишити немитими, оскільки волога може спричинити швидке псування свіжих продуктів.
У воді
Для того, щоб зберегти свіжість зелені на довший час, просто налийте воду у будь-яку ємність, таку як банка, контейнер або навіть поліетиленовий пакет, і поставте туди зелень. Цей метод також добре підходить для листового салату.
Зберегти і не втратити смак
Отримати свіжі та апетитні овочі та фрукти протягом усього року – це скоріше рідкість, а не норма. Але навіть поза сезоном можна насолоджуватися ними, якщо скористатися альтернативними методами зберігання. У вигляді сушених чи заморожених продуктів фрукти, ягоди та зелень можуть зберігати свою свіжість протягом тривалого періоду та використовуватися для приготування різноманітних страв та напоїв.
Заморожування
Один із найпопулярніших методів зберігання фруктів, овочів та ягід на зиму – це заморозка. При низькій температурі продукти залишаються свіжими, а їх корисні властивості можуть залишитися незмінними навіть протягом кількох місяців зберігання в морозильнику. Наприклад, ягоди можуть зберігати свою поживну цінність навіть після чотирьох місяців у морозильній камері. У той час як обліпиха та чорна смородина стануть корисними весною і допоможуть поповнити вітамінний баланс.
Для збереження найкращого смаку і соковитості, важливо заморожувати лише відбірні плоди у герметичних пакетах, розділяючи їх на порції вагою 200-300 грамів.
Сушіння
Цей метод також дозволяє зберегти до 55-60% корисних речовин у фруктах і овочах. Важливо відзначити, що харчові волокна залишаються непошкодженими, що сприяє поліпшенню травлення. Сушити можна не лише абрикоси та яблука, а також гриби, зелень, фініки, буряк та апельсини. Також підходять ягоди, такі як брусниця, журавлина і вишня. Проте важливо зауважити, що огірки не варто сушити, оскільки вони містять надмірну кількість вологи.
Сухофрукти поступово гублять свою користь, а ідеальний час зберігання – три-шість місяців.
Соління
Ще одним популярним методом консервації овочів на зиму є соління. Для цього потрібні стерилізовані банки, сіль і, за бажанням, зелень, така як кріп і петрушка. Процес бродіння сприяє утворенню молочної кислоти, яка надає продукту в розсолі пробіотичні властивості.
Квашена капуста є відмінним джерелом вітаміну С та В6, а також багата на цинк, калій та залізо.
Термічна обробка
Компоти, варення і салати в банках – прекрасний спосіб насолоджуватися яскравими смаками овочів і фруктів навіть в холодну пору року. Під час теплової обробки більшість корисних речовин у продуктах залишається, за винятком вітаміну C, який руйнується. Проте слід мати на увазі, що такі консерви краще вживати протягом року, коли вміст вітамінів у ягодах, фруктах та овочах ще зберігається.
Окремий підхід до кожного продукту
Спосіб збереження певних фруктів та овочів має важливе значення, бо не всі з них можна зберігати у холодильнику, оскільки це може призвести до псування та втрати корисних та смакових якостей.
Авокадо
Якщо ви купили жорстке авокадо, зберігайте його в сухому і темному місці, щоб прискорити процес дозрівання. Якщо авокадо стигле, то краще тримати його в холодильнику, щоб зберегти свіжість.
Цитрусові
Узимку, будь-який цитрусовий фрукт порадує своїм ароматом і смаком, якщо зберігати його у недоступному для сонячних променів місці. При кімнатній температурі цитрусові будуть залишатися свіжими протягом тривалого часу.
Яблука
Найкраще зберігати в холодильнику, розмістивши їх в окремому контейнері або пакеті, щоб уникнути контакту з іншими фруктами, оскільки яблука виділяють етилен, що може нашкодити іншим продуктам.
Цибуля
Структура цибулі при низьких температурах може пошкодитися, і вона втратить свій смак і користь. Щоб зберегти цибулю у будь-яку пору року, необхідно тримати її у темному, але не занадто холодному місці.
Ківі
Свіжість і смак ківі збережуться довше, якщо дочекатися дозрівання в теплому місці, а потім помістити його в холодильник – так ківі може пролежати близько місяця.
Броколі
Броколі відмінно витримує низькі температури, отже, рекомендується зберігати цей овоч у холодильнику у свіжому вигляді або заморожувати, розділяючи його на суцвіття.
Перед зберіганням у холодильнику, броколі рекомендується покрити вологою паперовою серветкою.
Картопля
Картоплю рекомендовано зберігати в темному, сухому місці, найкраще в окремому контейнері або коробці. Важливо уникати сусідства з ріпчастою цибулею, оскільки це може спричинити проростання картоплі через гази, що виділяються цибулею.
Банани
Цей фрукт слід зберігати при кімнатній температурі, особливо, якщо він ще не дозрів. Коли на шкірці банана з’являються коричневі плями, це означає, що вже час перенести його у холодильник. Там він протримається значно довше. Не варто викидати зовсім потемнілі банани, з них можна приготувати смачний хліб або оладки.
Виноград
Не слід зберігати виноград у холодильнику більше тижня, особливо взимку, і краще не мити ягоди заздалегідь, так як це прискорює їх псування.
Морква
Морква може зберігати свою свіжість протягом тривалого періоду, як при кімнатній температурі, так і у прохолодному місці.